skip to Main Content
Cl-selhani

Dovolte si selhat

Cože?! Selhat?! No to snad ne! Úspěch je přece korunou života, podmínkou štěstí! Když jsme úspěšní podle pravidel společnosti, chováme se podle pravidel, budujeme zářivou kariéru, umíme vydělat hodně peněz, můžeme si koupit, co chceme – to je přece základ štěstí. Když selžeme – cítíme se mizerně.
Je třeba jít za úspěchem. Vědět, co chci, stanovovat si vysoké cíle a udělat vše pro to, abychom jich dosáhli. To je v této společnosti žádané a vysoce ceněné. Selhání vnímáme jako něco velmi negativního a naprosto nepřijatelného.

A já se s vámi podělím o poznání, jak je někdy krásné, s životem slučitelné, prospěšné a životadárné dovolit si selhat.
Pokud jste jako já citlivky, emocionálně křehcí a zranitelní, jemní, odlišní a jste člověk spíše spolupracující, pečující a podporující než soutěživý a dravý, pak vás může mé sdílení podpořit a pomoci vám.

Rodina a společnost s námi hrají takovou hru. Podstata této hry spočívá v tom, že pravidla stanovují druzí a my se jimi máme řídit. Říkají nám, co je správné a co je špatné, co máme dělat a co ne, co máme říkat, co máme chtít, jak se máme projevovat, co máme cítit a co cítit nemáme.
Jsou lidé, kteří se v této hře cítí jako ryba ve vodě a umí ji hrát. Díky tomu se cítí dobře a přijatelně. Dává jim to pocit hodnoty.
Pokud požadavky nenaplňujeme, nejde nám to, máme díky této hře pocit, že je s námi něco špatně a cítíme se mizerně. Máme pocit selhání… nevyhovujeme. Jsme vadný výrobek.
Abychom s tím dokázali žít, sáhneme po antidepresivech, alkoholu nebo cigaretě.

Nevím, jak vás, ale mě tahle „hra“ dostala. Udělala ze mě ovci ve stádě. A já šla. S pocitem naučené bezmoci jsem se nechala vmanipulovat do přesvědčení, že taková jaká jsem, nejsem v pořádku, nejsem dost dobrá, nemám hodnotu – a ti druzí vědí, jaká mám být. Když vyhovím jejich pravidlům a budu se jimi řídit, stanu se přijatelnější a vše bude v nejlepším pořádku.
Nebylo.
Co dělám špatně? Kde dělám chybu?!! úpěla jsem zoufale. Určitě se málo snažím! A přidala jsem ve svém úsilí. A bylo to ještě horší.

Když jsem už byla opravdu na dně a bylo mi hodně zle, zastavilo mě poznání. To ne já jsem špatně, ale programy a pravidla, kterým jsem uvěřila, jimiž se řídím a které jsou naprosto v rozporu s mou vrozenou podstatou. Postupně mi docházelo, že tato pravidla, jež mi byla vnucena, jdou proti mé přirozenosti, ořezávají mne kousek po kousku a nutí mě být někým, kým vlastně vůbec nejsem.
Jak jsem takhle ořezaná a rozkouskovaná mohla žít spokojený, šťastný a naplněný život?

Ve chvílích největší temnoty jsem se rozhodla pro změnu. JÁ CHCI BÝT SAMA SEBOU! Ne něčí představou, jaká být mám. Už toho bylo DOST!
Zjistila jsem při tom, že všechna ta pravidla, kterým jsem podlehla, a která mi byla vnucena jako jediná správná, mne vedla více k závisti, bezohlednosti, krutosti, nelásce, pocitům méněcennosti, srovnávání, odmítání a soutěžení na úkor jiných, než k lásce, dobrému pocitu a naplněnému životu.
Už to dělat nebudu. Dovoluji si v této hře selhat.

Dnes vidím, že každé přiznané a přijaté „selhání“ pro mne bylo darem. S každým selháním, které si uvědomím a dovolím, odkládám to, co není moje, co je ve mně falešné. Odevzdávám další iluzi, představu či sen, který s mým opravdovým já nemá nic společného. Každé „selhání“ mne přivádí blíže k mé skutečné podstatě, s každým získávám kousek sebe zpátky.
A ptám se sama sebe „Jak dlouho ještě chci hrát tu hru na někoho jiného?
Je čas, být sama sebou. Chci žít podle vlastních pravidel. Od teď si pravidla svého života budu tvořit já.
I přestože to může zvenku vypadat, že jsem v celospolečenské hře selhala, tak já se cítím… líp.

Mnoho lidí se bojí, že kdyby si každý hrál podle svého, bude na světě chaos a apokalypsa. A co je dnes? Žijeme sevření v železném korzetu pravidel a … je kolem nás láska? Tolerance? Cítíte ji? Já ne…
Když jsem se rozhodla pro vlastní pravidla, pak jsou to pravidla této planety, tohoto Vesmíru. Jsou to pravidla ŽIVOTA. A čím víc se jimi řídím, tím jsem láskavější, soucitnější, více se usmívám, méně nadávám, více chválím a jsem vděčnější.

Více vnímám dar života. A stejně jako děti, žasnu nad tou krásou a nekonečnými možnostmi a projevy života.
Chci ochutnat každý kousek života tady na Zemi. Chci být sama sebou. Chci žít svůj život, svou misi, své sny. Chci projevovat bez potlačování to, co cítím. Chci přijímat a prožívat naplno vše, co přináší příliv života. Chci světlo a chci i tmu. Chci radost a chci i smutek. Chci žít lásku i zlost. Chci prožívat své výhry i svá selhání. Protože to mne dělá celistvou. A být celistvý pro mne znamená potkat se se životem, místo abych ho den po dni míjela.
Život je tak rozmanitý. Tak krásný.

Zkuste si i vy začít dovolovat takováto malá selhání. Dovolte si uvolnit se a přestat tvrdě bojovat o to, stát se někým, kým jste sem nepřišli být (i když vás vychovali v přesvědčení, že máte naplňovat představy jiných – že takoví jací jste, nejste v pořádku).
Vyhojte svá zranění, vyhojte vztah k sobě sama, najděte svou pravou podstatu a učte se ji milovat bez ohledu na to, jak vás druzí budou kritizovat a soudit a tlačit zpátky do pozice, která je pohodlná pro ně – ne pro vás!
Když nejste sami sebou, ochuzujete vesmír o své skutečné dary, o svou skutečnou krásu. O to, čím jste sem přišli být a co jste přišli vyjádřit.
Následujte svá překrásná srdce a nenechte se zastavit těmi, kteří se své vlastní krásy a skutečné vnitřní síly ještě děsí.

Takové lásce a přijetí je třeba se učit. Neumíme to. Neukázali nám ji. Naučili nás, jak se odmítat, jak se znásilňovat a popírat, jak bojovat. Ale lásku, tu skutečnou přijímající a objímající nás nenaučili.
Když se člověk dokázal naučit kritizovat, hodnotit, odmítat, válčit – ví, že se umí učit. A tak se může také učit dál, něčemu novému – přijetí, vděčnosti, respektu, úctě a lásce.

Mnoho lidí dojde na konec života a zjistí, že ho vlastně nežili. Že se zaprodali cizím pravidlům a představám. Pro mnoho z nich už je pozdě.
Nedopusťte to! Žijte svůj život! Skutečný život se děje za zdí pravidel a jistot.
A pokud to bude třeba – tak i selžete!

(Pokud chcete dostávat informace o nových článcích, videích či seminářích, zaregistrujte se ZDE.)

Back To Top