skip to Main Content
Cl-mazleni

Sláva mazlení

• Co nám život promění? Mazlení a tulení 🙂
Snad každý zjihne nad obrázkem matky, která se mazlí se svým děťátkem. Něžně ho hladí, měkce tiskne v náruči k sobě, laská ho po zádíčkách, dívá se do jeho modrých očí a pak ho dlaní pohladí po tváři a ťukne ho do nosánku.
Co se děje s naším tělem, když se díváme na takový obrázek? Co se děje v naší hrudi?
Nevím jak vy, ale mě takový pohled vhání slzy do očí. Proč, když je to tak krásné?!
Smutek jdoucí z hloubi mi říká, jak málo je takového doteku v mém životě, v životě mých blízkých i v životě ostatních lidí. Jakoby mazlení, pohlazení, něha a doteky těla byly určeny jen pro ty nejmenší (a to ještě ne vždycky).

A přitom je tak krásné nacházet se v náruči blízkého člověka, vtuleni do měkké a teplé náruče, obklopeni něhou, hlazeni, líbáni a objímáni.

Přestali jsme se dotýkat. Nejsme přece sexisti, takové věci se na veřejnosti nedělají. A co v soukromí? Proč je neděláme ani tam?
Proč vymizelo mazlení a doteky z našeho života? Kam se ztratila ta potřeba, ochota a touha zažívat lidskou blízkost v bezpečí náruče? Potřeba dotýkat se, péčovat, projevovat starost o druhého?

Většina z nás je vyprahlá nedostatkem doteků, nedostatkem objímání.
V tomhle světě doteky, tělesná blízkost, pohlazení a mazlení nesmírně chybí. A mnozí by museli dlouho vzpomínat, kdy naposledy je někdo pořádně přivinul do náruče, objal, pohladil, pomazlil.
Když je člověk zamilovaný, jde to samo od sebe. Zamilovanost opadne, přijdou všední existenční starosti a chvíle dlouhých mazlení vymizí. Ani si toho člověk pořádně ve všem tom spěchu a stresu nevšimne. Po měsících či dokonce po letech zjistí, jak dávno tomu bylo.

Jsme tak výkonní, tak rychlí. Rychle pracovat, rychle žít, rychle se pomilovat. A lidská blízkost mizí. Už ani nevíme, jak ji budovat.
A právě mazlení, něžný dotek, pohlazení se může stát tím prvním krokem.

Když jsem si uvědomila, že i mně v životě nesmírně chybí častější doteky, začala jsem tento nedostatek vědomě doplňovat. Ze začátku jsem se necítila moc dobře, když jsem mazlení nabídla a také si o něj řekla. Připadala jsem si jako žebrák, který v hadrech prosí u dveří o almužnu.
Ale byla jsem rozhodnutá tuto chvíli nejistoty a obav z odryté zranitelnosti překonat. Zpočátku jsem byla nejistá, skoro jsem zapomněla, jak se vlastně mazlit.
A bylo to krásné! A pořád je 🙂
Víc se usmívám, víc cítím své tělo, jsem tak nějak žensky měkčí. Nedělá mi problém dotek šířit dál.

Doporučuji všem, kdo chtějí vrátit chvíle doteků, tulení a mazlení do svého života, do partnerství či manželství, shlédnout film „Druhá šance“. Je o manželské dvojici, která je spolu už dlouho. Mají se rádi, ale už léta se nedotýkají, nemilují. Ztratili ten živoucí tělesný nádherný kontakt mezi sebou. A tak (na popud ženy :-)) navštíví manželského poradce, který je vede ke znovuobjevení lidské a intimní blízkosti. Ten průběh je nádherný – k smíchu, i k pláči. Jak ze života! Doporučuji!

Mazlení a tulení je životadárné především pro ženy. Ale i muži si ho rádi užívají. Může, ale nemusí přejít v milování. Můžete se prostě jenom mazlit, hladit, líbat a pak si usnout v náručí. NÁDHERA!

• Manuál mazlení
Jak se začít mazlit? Pozor začínáme!
Jednoduše. Podívejte se druhému do očí, dlouze a měkce. Usmějte se.
A pak se pomalu dotkněte. Na ruce nebo na tváři, na krku, na šíji. Jen tak lehce, konečky prstů přejeďte po kůži. Znáte to? Ten mrazivý pocit, který vám projede celým tělem?
Tak to je začátek. Naladili jste druhého. Pak můžete měkce přitisknout dlaň a chvíli ji nechat položenou. A pak… pomalu s ní ruku nebo tvář pohlaďte.
Můžete přistoupit blíž a mazlivě se otřít hlavou o rameno druhého.
Přistupte ještě blíž a paží obejměte teplé tělo – kolem pasu, přes záda.
A pak se pomalu, pomalinku přitiskněte celým tělem. Jako byste se nořili do peřinky, do kožíšku svého oblíbeného medvídka z dětství.
Dlaní lehce pohybujte nahoru a dolů, pěkně pomalu.
SLÁVA! Máte to, už se mazlíte…

Připadá vám tenhle návod hloupý? To přece ví každý, jak to dělat, néé?!
Tak proč to každý nedělá, když je to tak jasný a jednoduchý?

• Dejte někomu masáž
Ve filmu Hovory s Bohem říká Bůh Donaldu Walschovi „Když něco nemáš, tak začni tím, že to někomu dáš.“
Vy můžete začít třeba tím, že někomu dáte masáž. V masáži přece jde o doteky! Můžeme tak začít např. ve vztahu znovu budovat intimitu a blízkost.
Masáž nás naprosto uvolní, necháváme se hladit, opečovávat aniž bychom museli cokoliv v tu chvíli vracet. Všechny starosti se vytrácejí, myšlenky v hlavě se zastaví. A my vnímáme jen své tělo a příjemné pocity, které se v nás rozlévají od hlavy až k patě.
Jsme uvolnění, vnímáme doteky na své kůži, vzdycháme blahem nebo se propadneme někam do jiného světa, kde jsme už dlouho nebyli. Do světa klidu, míru, ticha, laskavosti, přijetí a péče. Taková nádhera!
Proč si ji nedopřát co nejčastěji?

• Zkuste začít chodidlech!
Masáž nožiček vám může poskytnout třeba kamarád. Jde o neutrální dotek, tak proč si ho nedopřát třeba jen s někým známým.
Doteky na chodidlech vám projedou celým tělem, cítíte je prostě všude. Není divu, na chodidlech je vysoká koncentrace dotekových senzorů a také jsou zde body a plochy, kde se nacházejí (podle čínské medicíny) zakončení energetických drah z celého těla.

Ženy, ale i muži, které nikdo nehladí, nikdo nemazlí – jsou náchylnější k depresím, pocitům osamělosti, marnosti a beznaděje.

Lidé, kteří se dlouho s nikým nemazlili, často vyjdou ze cviku a stávají se nejistými a neohrabanými, jsou vystrašení a chovají se zdráhavě.
Ale trénovat můžeme i s přáteli. Taková krátká masáž pro kamaráda či kamarádku vám dá praxi v doteku, zvedne vám sebevědomí.
A masáž mezi partnery je vůbec to nejlepší. Páry, které mají stabilní a hezký vztah tráví mnoho času dotýkáním a společným mazlením.

• Dejte hormonům šanci
Zvláště hormonu oxytocinu, nazývanému též „hormonem mazlení“ či „hormonem lásky“. Produkuje ho jak ženské tak i mužské tělo. Jeho produkci podporuje – hádejte co? Právě mazlení a něžné doteky.
A s naším tělem dělá zázraky!
Uvolňuje napětí, snižuje stres. Má omlazující účinek (dámy!!!). Probouzí v nás touhu dotýkat se, být někomu blízko. Cítíme se milováni a chceme milovat, naše sebevědomí se zvyšuje.

Všimli jste si někdy, co s jiným člověkem udělá nevtíravý jemný dotek? Když někoho třeba pohladíte po paži, jen tak? Položíte mu ruku na rameno či na paži, když s ním hovoříte?
Ne? Tak to vyzkoušejte! Máte to za domácí úkol 🙂

• A až se příště potkáme, tak se pořádně obejmeme!

(Pokud chcete dostávat informace o nových článcích, videích či seminářích, zaregistrujte se ZDE.)

 

Back To Top